ورود کاربر
تصویر امنیتی

معرفي گروه

تعریف رشته مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی مرکز آموزش عالی هرمزان بیرجند، از سال 1395 و برای اولین بار در استان خراسان جنوبی با تلاش تعدادی از اساتید برجسته  و با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پذیرش دانشجو داشته است. گروه مهندسی پزشکی با استفاده از کادری مجرب و پتانسیل بالای علمی اساتید و دانشجویان، برگزاری کارگاههای مهندسی پزشکی و ارتباط با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی میتواند خدمات ارزنده ای را به جامعه علمی و صنعتی کشور ارائه نماید.


مشخصات کلی رشته مهندسی پزشکی
امروزه علوم پزشکی در زمینه های مختلف پیشرفت های چشمگیری داشته، که بخش قابل توجهی از این پیشرفتها مرهون تلاشهای پژوهشگران و متخصصین در حوزه مهندسی پزشکی است. مهندسی پزشکی یکی از جدیدترین رشته هایی است که قدم به عرصه دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و هدف اساسی این رشته کمک به پزشکان در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهاست. متخصصین و فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی با فراگیری موضوعات میان رشته ای علوم مهندسی و پزشکی، قادر خواهند بود نقش بسزایی را در کمک به بهداشت، درمان و سلامت جامعه ایفا نمایند. از این رو با رشد و توسعه روزافزون تکنولوژیهای الکترونیک، اپتیک، هوش مصنوعی و سایر علوم مهندسی و تلفیق آن با دانش پزشکی، علم به روز مهندسی پزشکی توانسته نسل جدیدی از تجهیزات پزشکی نظیر EEG ,ECG,MRI,CT -Scan  را به بازار جهانی عرضه نموده و بخش عظیمی از تجارت و اقتصاد را به خود اختصاص دهد.


توانمندیهای فارغ التحصیلان کارشناسی رشته مهندسی پزشکی
همکاری در پروژههای تحقیقاتی پزشکی، نصب، راه اندازی و تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، مشاوره فنی در زمینه طراحی، ساخت و خرید تجهیزات پزشکی، کمک به کادر پزشکی در استفاد ه بهینه از تجهیزات پزشکی، توانایی طراحی و تحلیل بخشهای مرتبط با بیوالکتریک، بیومکانیک و بیومتریال تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و توانبخشی.


حوزههای فعالیت در مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)
پردازش سیگنالهای حیاتی و بیولوژیک و پژوهشهای مرتبط با آن، پردازش تصاویر و علائم پزشکی و سیستمهای تصویربرداری، پردازش صوت و گفتار و طراحی سیستمهای گفتار درمانی جهت کمک به معلولین گفتاری، مدل سازی سیستمهای قلبی عروقی، عصبی و بیولوژیک، طراحی بخشهای الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توانبخشی، پژوهش درزمینه ثبت سیگنالهای حیاتی و طراحی سیستمهای مانیتورینگ بیمارستانی، ابزار دقیق پزشکی و سنسورهای زیستی، طراحی سیستمهای تصمیم گیر هوشمند، سیستمهای هوشمند تشخیص و کنترل بیماریها نظیر روشهای فازی عصبی در کنترل دیابت و فشارخون، طراحی و ساخت سیستمهای پزشکی و آزمایشگاهی.


آینده شغلی، بازار کار و وضعیت استخدام مهندسی پزشکی
امکان اشتغال در مراکز بهداشتی و درمانی، بیمارستانها، مراکز تحقیقاتی، شرکتهای دانش بنیان و مراکز ساخت، توسعه و تعمیر تجهیزات پزشکی.


ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی رشته مهندسی پزشکی
امکان ادامه تحصیل در گرایشهای مختلف رشته مهندسی پزشکی نظیر بیوالکتریک، بیومکانیک، بیومتریال در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی در دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراهم می باشد.